EKMM3B1VSN102MA60S
Chemi-Con
Product No:
EKMM3B1VSN102MA60S
Description:
CAP ALUM 1000UF 20% 315V SNAP
User Guide
Mfr Chemi-Con
Series KMM
Package Bulk
Ratings -
Tolerance ±20%
Capacitance 1 mF
Applications General Purpose
Lead Spacing 0.394" (10.00mm)
Polarization Polar
Mounting Type Through Hole
Package / Case Radial, Can - Snap-In
Product Status Active
Voltage - Rated 315 V
Lifetime @ Temp. 3000 Hrs @ 105°C
Size / Dimension 1.378" Dia (35.00mm)
Height - Seated (Max) 2.441" (62.00mm)
Operating Temperature -25°C ~ 105°C
Surface Mount Land Size -
Ripple Current @ Low Frequency 2.55 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency 3.6465 A @ 50 kHz