EKMM401VSN471MR50U
Chemi-Con
Product No:
EKMM401VSN471MR50U
Manufacturer:
Chemi-Con
Description:
CAP ALUM 470UF 20% 400V SNAP
User Guide
Mfr Chemi-Con
Series KMM
Package Bulk
Ratings -
Tolerance ±20%
Capacitance 470 µF
Lead Spacing 0.394" (10.00mm)
Polarization Polar
Mounting Type Through Hole
Package / Case Radial, Can - Snap-In
Product Status Active
Voltage - Rated 400 V
Lifetime @ Temp. 3000 Hrs @ 105°C
Size / Dimension 1.181" Dia (30.00mm)
Height - Seated (Max) 2.047" (52.00mm)
Operating Temperature -25°C ~ 105°C
Surface Mount Land Size -
Ripple Current @ Low Frequency 1.9 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency 2.717 A @ 50 kHz
ESR (Equivalent Series Resistance) 529mOhm @ 120Hz