EKMM401VSN680MQ20S
Chemi-Con
Product No:
EKMM401VSN680MQ20S
Manufacturer:
Chemi-Con
Description:
CAP ALUM 68UF 20% 400V SNAP
User Guide
Mfr Chemi-Con
Series KMM
Package Bulk
Ratings -
Tolerance ±20%
Capacitance 68 µF
Applications General Purpose
Lead Spacing 0.394" (10.00mm)
Polarization Polar
Mounting Type Through Hole
Package / Case Radial, Can - Snap-In
Product Status Active
Voltage - Rated 400 V
Lifetime @ Temp. 3000 Hrs @ 105°C
Size / Dimension 1.000" Dia (25.40mm)
Height - Seated (Max) 0.866" (22.00mm)
Operating Temperature -25°C ~ 105°C
Surface Mount Land Size -
Ripple Current @ Low Frequency 460 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency 657.8 mA @ 50 kHz
ESR (Equivalent Series Resistance) 3.656Ohm @ 120Hz