EKMM421VNN121MA20U
Chemi-Con
Product No:
EKMM421VNN121MA20U
Description:
CAP ALUM 120UF 20% 420V SNAP
User Guide
Mfr Chemi-Con
Series KMM
Package Bulk
Ratings -
Tolerance ±20%
Capacitance 120 µF
Lead Spacing 0.394" (10.00mm)
Product Status Active
Voltage - Rated 420 V
Lifetime @ Temp. 3000 Hrs @ 105°C
Size / Dimension 1.378" Dia (35.00mm)
Height - Seated (Max) 0.866" (22.00mm)
Operating Temperature -25°C ~ 105°C
Surface Mount Land Size -
Ripple Current @ Low Frequency 670 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency 958.1 mA @ 50 kHz
ESR (Equivalent Series Resistance) 2.763Ohm @ 120Hz