EKMM421VNN471MR60U
Chemi-Con
Product No:
EKMM421VNN471MR60U
Description:
CAP ALUM 470UF 20% 420V SNAP
Ratings -
Tolerance ±20%
Capacitance 470 µF
Lead Spacing 0.394" (10.00mm)
Product Status Active
Voltage - Rated 420 V
Lifetime @ Temp. 3000 Hrs @ 105°C
Size / Dimension 1.181" Dia (30.00mm)
Height - Seated (Max) 2.441" (62.00mm)
Operating Temperature -25°C ~ 105°C
Surface Mount Land Size -
Ripple Current @ Low Frequency 1.79 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency 2.5597 A @ 50 kHz
ESR (Equivalent Series Resistance) 705mOhm @ 120Hz