EKMM451VNN391MA40U
Chemi-Con
Product No:
EKMM451VNN391MA40U
Description:
CAP ALUM 390UF 20% 450V SNAP
Ratings -
Tolerance ±20%
Capacitance 390 µF
Lead Spacing 0.394" (10.00mm)
Product Status Active
Voltage - Rated 450 V
Lifetime @ Temp. 3000 Hrs @ 105°C
Size / Dimension 1.220" Dia (31.00mm)
Height - Seated (Max) 2.441" (62.00mm)
Operating Temperature -25°C ~ 105°C
Surface Mount Land Size -
Ripple Current @ Low Frequency 1.55 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency 2.2165 A @ 50 kHz
ESR (Equivalent Series Resistance) 850mOhm @ 120Hz