EKMM451VNN471MA50S
Chemi-Con
Product No:
EKMM451VNN471MA50S
Description:
CAP ALUM 470UF 20% 450V SNAP
Ratings -
Tolerance ±20%
Capacitance 470 µF
Applications General Purpose
Lead Spacing 0.394" (10.00mm)
Package / Case Radial, Can - Snap-In
Product Status Active
Voltage - Rated 450 V
Lifetime @ Temp. 3000 Hrs @ 105°C
Size / Dimension 1.378" Dia (35.00mm)
Height - Seated (Max) 2.047" (52.00mm)
Operating Temperature -25°C ~ 105°C
Surface Mount Land Size -
Ripple Current @ Low Frequency 1.85 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency 2.6455 A @ 50 kHz
ESR (Equivalent Series Resistance) 705mOhm @ 120Hz