
Chemi-Con
Product No:
EKMM451VSN471MA50S
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Description:
CAP ALUM 470UF 20% 450V SNAP
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
6.0705
6.0705
10
5.3979
53.979
50
4.72283
236.1415
100
4.318035
431.8035
500
3.710814
1855.407
1000
3.440948
3440.948
2500
3.373469
8433.6725
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Chemi-Con |
| Series | KMM |
| Package | Bulk |
| Ratings | - |
| Tolerance | ±20% |
| Capacitance | 470 µF |
| Applications | General Purpose |
| Lead Spacing | - |
| Polarization | Polar |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | Radial, Can - Snap-In |
| Product Status | Active |
| Voltage - Rated | 450 V |
| Lifetime @ Temp. | 3000 Hrs @ 105°C |
| Size / Dimension | 1.378" Dia (35.00mm) |
| Height - Seated (Max) | 1.969" (50.00mm) |
| Operating Temperature | -25°C ~ 105°C |
| Surface Mount Land Size | - |
| Ripple Current @ Low Frequency | 1.85 A @ 120 Hz |
| Ripple Current @ High Frequency | 2.6455 A @ 50 kHz |
| ESR (Equivalent Series Resistance) | 705mOhm @ 120Hz |