EKMM451VSN820MP30S
Chemi-Con
Product No:
EKMM451VSN820MP30S
Description:
CAP ALUM 82UF 20% 450V SNAP
Ratings -
Tolerance ±20%
Capacitance 82 µF
Applications General Purpose
Lead Spacing 0.394" (10.00mm)
Package / Case Radial, Can - Snap-In
Product Status Active
Voltage - Rated 450 V
Lifetime @ Temp. 3000 Hrs @ 105°C
Size / Dimension 0.866" Dia (22.00mm)
Height - Seated (Max) 1.260" (32.00mm)
Operating Temperature -25°C ~ 105°C
Surface Mount Land Size -
Ripple Current @ Low Frequency 640 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency 915.2 mA @ 50 kHz
ESR (Equivalent Series Resistance) 4.043Ohm @ 120Hz