EKMQ100ELL103MLN3S
Chemi-Con
Product No:
EKMQ100ELL103MLN3S
Description:
CAP ALUM 10000UF 20% 10V RADIAL
User Guide
Mfr Chemi-Con
Series KMQ
Package Bulk
Ratings -
Tolerance ±20%
Capacitance 10000 µF
Applications General Purpose
Lead Spacing 0.295" (7.50mm)
Polarization Polar
Mounting Type Through Hole
Package / Case Radial, Can
Product Status Active
Voltage - Rated 10 V
Lifetime @ Temp. 2000 Hrs @ 105°C
Size / Dimension 0.630" Dia (16.00mm)
Height - Seated (Max) 1.299" (33.00mm)
Operating Temperature -55°C ~ 105°C
Surface Mount Land Size -
Ripple Current @ Low Frequency 1.82 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency 1.9656 A @ 100 kHz