
Chemi-Con
Product No:
EKMQ160ELL102MJC5S
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Description:
CAP ALUM 1000UF 20% 16V RADIAL
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
0.912
0.912
10
0.69065
6.9065
50
0.5738
28.69
100
0.49419
49.419
500
0.382603
191.3015
1000
0.32946
329.46
2500
0.308199
770.4975
5000
0.292258
1461.29
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Chemi-Con |
| Series | KMQ |
| Package | Bulk |
| Ratings | - |
| Tolerance | ±20% |
| Capacitance | 1000 µF |
| Applications | General Purpose |
| Lead Spacing | 0.197" (5.00mm) |
| Polarization | Polar |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | Radial, Can |
| Product Status | Active |
| Voltage - Rated | 16 V |
| Lifetime @ Temp. | 2000 Hrs @ 105°C |
| Size / Dimension | 0.394" Dia (10.00mm) |
| Height - Seated (Max) | 0.551" (14.00mm) |
| Operating Temperature | -55°C ~ 105°C |
| Surface Mount Land Size | - |
| Ripple Current @ Low Frequency | 500 mA @ 120 Hz |
| Ripple Current @ High Frequency | 750 mA @ 100 kHz |
| ESR (Equivalent Series Resistance) | - |