
Chemi-Con
Product No:
EKMQ161VSN102MP40S
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Description:
CAP ALUM 1000UF 20% 160V SNAP
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
4.028
4.028
10
3.6233
36.233
50
3.13994
156.997
100
2.737425
273.7425
500
2.25435
1127.175
1000
2.093325
2093.325
2500
2.053064
5132.66
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Chemi-Con |
| Series | KMQ |
| Package | Bulk |
| Ratings | - |
| Tolerance | ±20% |
| Capacitance | 1000 µF |
| Applications | General Purpose |
| Lead Spacing | 0.394" (10.00mm) |
| Polarization | Polar |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | Radial, Can - Snap-In |
| Product Status | Active |
| Voltage - Rated | 160 V |
| Lifetime @ Temp. | 2000 Hrs @ 105°C |
| Size / Dimension | 0.866" Dia (22.00mm) |
| Height - Seated (Max) | 1.654" (42.00mm) |
| Operating Temperature | -25°C ~ 105°C |
| Surface Mount Land Size | - |
| Ripple Current @ Low Frequency | 2.2 A @ 120 Hz |
| Ripple Current @ High Frequency | 3.3 A @ 50 kHz |
| ESR (Equivalent Series Resistance) | - |