
Chemi-Con
Product No:
EKMQ161VSN272MA40S
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Description:
CAP ALUM 2700UF 20% 160V SNAP
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
6.061
6.061
10
5.4587
54.587
50
4.731
236.55
100
4.124425
412.4425
500
3.396554
1698.277
1000
3.153943
3153.943
2500
3.093295
7733.2375
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Chemi-Con |
| Series | KMQ |
| Package | Bulk |
| Ratings | - |
| Tolerance | ±20% |
| Capacitance | 2700 µF |
| Applications | General Purpose |
| Lead Spacing | 0.394" (10.00mm) |
| Polarization | Polar |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | Radial, Can - Snap-In |
| Product Status | Active |
| Voltage - Rated | 160 V |
| Lifetime @ Temp. | 2000 Hrs @ 105°C |
| Size / Dimension | 1.378" Dia (35.00mm) |
| Height - Seated (Max) | 1.654" (42.00mm) |
| Operating Temperature | -25°C ~ 105°C |
| Surface Mount Land Size | - |
| Ripple Current @ Low Frequency | 3.1 A @ 120 Hz |
| Ripple Current @ High Frequency | 4.65 A @ 50 kHz |
| ESR (Equivalent Series Resistance) | - |