
Chemi-Con
Product No:
EKMQ201VSN102MP50S
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Description:
CAP ALUM 1000UF 20% 200V SNAP
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
5.206
5.206
10
4.6854
46.854
50
4.06106
203.053
100
3.540365
354.0365
500
2.915626
1457.813
1000
2.707367
2707.367
2500
2.655307
6638.2675
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Chemi-Con |
| Series | KMQ |
| Package | Bulk |
| Ratings | - |
| Tolerance | ±20% |
| Capacitance | 1000 µF |
| Applications | General Purpose |
| Lead Spacing | 0.394" (10.00mm) |
| Polarization | Polar |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | Radial, Can - Snap-In |
| Product Status | Active |
| Voltage - Rated | 200 V |
| Lifetime @ Temp. | 2000 Hrs @ 105°C |
| Size / Dimension | 0.866" Dia (22.00mm) |
| Height - Seated (Max) | 2.047" (52.00mm) |
| Operating Temperature | -25°C ~ 105°C |
| Surface Mount Land Size | - |
| Ripple Current @ Low Frequency | 2.3 A @ 120 Hz |
| Ripple Current @ High Frequency | 3.45 A @ 50 kHz |
| ESR (Equivalent Series Resistance) | - |