
Chemi-Con
Product No:
EKMQ201VSN122MR35S
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Description:
CAP ALUM 1200UF 20% 200V SNAP
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
5.8235
5.8235
10
5.24115
52.4115
50
4.54252
227.126
100
3.96017
396.017
500
3.261293
1630.6465
1000
3.028344
3028.344
2500
2.970108
7425.27
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Chemi-Con |
| Series | KMQ |
| Package | Bulk |
| Ratings | - |
| Tolerance | ±20% |
| Capacitance | 1200 µF |
| Applications | General Purpose |
| Lead Spacing | 0.394" (10.00mm) |
| Polarization | Polar |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | Radial, Can - Snap-In |
| Product Status | Active |
| Voltage - Rated | 200 V |
| Lifetime @ Temp. | 2000 Hrs @ 105°C |
| Size / Dimension | 1.181" Dia (30.00mm) |
| Height - Seated (Max) | 1.457" (37.00mm) |
| Operating Temperature | -25°C ~ 105°C |
| Surface Mount Land Size | - |
| Ripple Current @ Low Frequency | 2.65 A @ 120 Hz |
| Ripple Current @ High Frequency | 3.975 A @ 50 kHz |
| ESR (Equivalent Series Resistance) | - |