
Chemi-Con
Product No:
EKMQ201VSN821MP45S
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Description:
CAP ALUM 820UF 20% 200V SNAP
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
4.5315
4.5315
10
4.08215
40.8215
50
3.5378
176.89
100
3.084175
308.4175
500
2.539901
1269.9505
1000
2.35848
2358.48
2500
2.313126
5782.815
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Chemi-Con |
| Series | KMQ |
| Package | Bulk |
| Ratings | - |
| Tolerance | ±20% |
| Capacitance | 820 µF |
| Applications | General Purpose |
| Lead Spacing | 0.394" (10.00mm) |
| Polarization | Polar |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | Radial, Can - Snap-In |
| Product Status | Active |
| Voltage - Rated | 200 V |
| Lifetime @ Temp. | 2000 Hrs @ 105°C |
| Size / Dimension | 0.866" Dia (22.00mm) |
| Height - Seated (Max) | 1.850" (47.00mm) |
| Operating Temperature | -25°C ~ 105°C |
| Surface Mount Land Size | - |
| Ripple Current @ Low Frequency | 2.04 A @ 120 Hz |
| Ripple Current @ High Frequency | 3.06 A @ 50 kHz |
| ESR (Equivalent Series Resistance) | - |