EKMQ251VSN182MA50W
Chemi-Con
Product No:
EKMQ251VSN182MA50W
Description:
CAP ALUM 1800UF 20% 250V SNAP
Ratings -
Tolerance ±20%
Capacitance 1.8 mF
Applications General Purpose
Lead Spacing 0.394" (10.00mm)
Polarization Polar
Mounting Type Through Hole
Package / Case Radial, Can - Snap-In
Product Status Active
Voltage - Rated 250 V
Lifetime @ Temp. 2000 Hrs @ 105°C
Size / Dimension 1.378" Dia (35.00mm)
Height - Seated (Max) 2.067" (52.50mm)
Operating Temperature -25°C ~ 105°C
Surface Mount Land Size -
Ripple Current @ Low Frequency 2.7 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency 4.05 A @ 50 kHz