
Chemi-Con
Product No:
EKMQ251VSN561MQ35S
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Description:
CAP ALUM 560UF 20% 250V SNAP
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
4.9685
4.9685
10
4.4688
44.688
50
3.87258
193.629
100
3.37611
337.611
500
2.780365
1390.1825
1000
2.581768
2581.768
2500
2.53212
6330.3
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Chemi-Con |
| Series | KMQ |
| Package | Bulk |
| Ratings | - |
| Tolerance | ±20% |
| Capacitance | 560 µF |
| Applications | General Purpose |
| Lead Spacing | 0.394" (10.00mm) |
| Polarization | Polar |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | Radial, Can - Snap-In |
| Product Status | Active |
| Voltage - Rated | 250 V |
| Lifetime @ Temp. | 2000 Hrs @ 105°C |
| Size / Dimension | 1.000" Dia (25.40mm) |
| Height - Seated (Max) | 1.457" (37.00mm) |
| Operating Temperature | -25°C ~ 105°C |
| Surface Mount Land Size | - |
| Ripple Current @ Low Frequency | 1.5 A @ 120 Hz |
| Ripple Current @ High Frequency | 2.25 A @ 50 kHz |
| ESR (Equivalent Series Resistance) | - |