
Chemi-Con
Product No:
EKMQ251VSN681MQ40S
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Description:
CAP ALUM 680UF 20% 250V SNAP
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
5.719
5.719
10
5.1452
51.452
50
4.45873
222.9365
100
3.887115
388.7115
500
3.201177
1600.5885
1000
2.972522
2972.522
2500
2.91536
7288.4
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Chemi-Con |
| Series | KMQ |
| Package | Bulk |
| Ratings | - |
| Tolerance | ±20% |
| Capacitance | 680 µF |
| Applications | General Purpose |
| Lead Spacing | 0.394" (10.00mm) |
| Polarization | Polar |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | Radial, Can - Snap-In |
| Product Status | Active |
| Voltage - Rated | 250 V |
| Lifetime @ Temp. | 2000 Hrs @ 105°C |
| Size / Dimension | 1.000" Dia (25.40mm) |
| Height - Seated (Max) | 1.654" (42.00mm) |
| Operating Temperature | -25°C ~ 105°C |
| Surface Mount Land Size | - |
| Ripple Current @ Low Frequency | 1.7 A @ 120 Hz |
| Ripple Current @ High Frequency | 2.55 A @ 50 kHz |
| ESR (Equivalent Series Resistance) | - |