
Chemi-Con
Product No:
EKMQ350ELL102MK20S
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Description:
CAP ALUM 1000UF 20% 35V RADIAL
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
1.691
1.691
10
1.33665
13.3665
50
1.15824
57.912
100
1.002345
100.2345
500
0.757359
378.6795
1000
0.668249
668.249
2500
0.623704
1559.26
5000
0.601426
3007.13
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Chemi-Con |
| Series | KMQ |
| Package | Bulk |
| Ratings | - |
| Tolerance | ±20% |
| Capacitance | 1000 µF |
| Applications | General Purpose |
| Lead Spacing | 0.197" (5.00mm) |
| Polarization | Polar |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | Radial, Can |
| Product Status | Active |
| Voltage - Rated | 35 V |
| Lifetime @ Temp. | 2000 Hrs @ 105°C |
| Size / Dimension | 0.492" Dia (12.50mm) |
| Height - Seated (Max) | 0.846" (21.50mm) |
| Operating Temperature | -55°C ~ 105°C |
| Surface Mount Land Size | - |
| Ripple Current @ Low Frequency | 810 mA @ 120 Hz |
| Ripple Current @ High Frequency | 1.215 A @ 100 kHz |
| ESR (Equivalent Series Resistance) | - |