
Chemi-Con
Product No:
EKMQ350ETD471MJ16S
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Description:
CAP ALUM 470UF 20% 35V RADIAL
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
0.969
0.969
10
0.73625
7.3625
50
0.61161
30.5805
100
0.526585
52.6585
500
0.407721
203.8605
1000
0.351092
351.092
2500
0.328434
821.085
5000
0.311448
1557.24
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Chemi-Con |
| Series | KMQ |
| Package | Bulk |
| Ratings | - |
| Tolerance | ±20% |
| Capacitance | 470 µF |
| Applications | General Purpose |
| Lead Spacing | 0.197" (5.00mm) |
| Polarization | Polar |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | Radial, Can |
| Product Status | Active |
| Voltage - Rated | 35 V |
| Lifetime @ Temp. | 2000 Hrs @ 105°C |
| Size / Dimension | 0.394" Dia (10.00mm) |
| Height - Seated (Max) | 0.689" (17.50mm) |
| Operating Temperature | -55°C ~ 105°C |
| Surface Mount Land Size | - |
| Ripple Current @ Low Frequency | 460 mA @ 120 Hz |
| Ripple Current @ High Frequency | 690 mA @ 100 kHz |
| ESR (Equivalent Series Resistance) | - |