
Chemi-Con
Product No:
EKMQ401VSN151MP30S
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Description:
CAP ALUM 150UF 20% 400V SNAP
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
4.3605
4.3605
10
3.51595
35.1595
50
3.02347
151.1735
100
2.74227
274.227
500
2.039118
1019.559
1000
1.89848
1898.48
2500
1.82817
4570.425
5000
1.793011
8965.055
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Chemi-Con |
| Series | KMQ |
| Package | Bulk |
| Ratings | - |
| Tolerance | ±20% |
| Capacitance | 150 µF |
| Applications | General Purpose |
| Lead Spacing | 0.394" (10.00mm) |
| Polarization | Polar |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | Radial, Can - Snap-In |
| Product Status | Active |
| Voltage - Rated | 400 V |
| Lifetime @ Temp. | 2000 Hrs @ 105°C |
| Size / Dimension | 0.866" Dia (22.00mm) |
| Height - Seated (Max) | 1.260" (32.00mm) |
| Operating Temperature | -25°C ~ 105°C |
| Surface Mount Land Size | - |
| Ripple Current @ Low Frequency | 880 mA @ 120 Hz |
| Ripple Current @ High Frequency | 1.2584 A @ 50 kHz |
| ESR (Equivalent Series Resistance) | - |