
Chemi-Con
Product No:
EKMQ401VSN221MP45S
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Description:
CAP ALUM 220UF 20% 400V SNAP
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
4.294
4.294
10
3.8646
38.646
50
3.34932
167.466
100
2.91992
291.992
500
2.40464
1202.32
1000
2.23288
2232.88
2500
2.18994
5474.85
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Chemi-Con |
| Series | KMQ |
| Package | Bulk |
| Ratings | - |
| Tolerance | ±20% |
| Capacitance | 220 µF |
| Applications | General Purpose |
| Lead Spacing | 0.394" (10.00mm) |
| Polarization | Polar |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | Radial, Can - Snap-In |
| Product Status | Active |
| Voltage - Rated | 400 V |
| Lifetime @ Temp. | 2000 Hrs @ 105°C |
| Size / Dimension | 0.866" Dia (22.00mm) |
| Height - Seated (Max) | 1.850" (47.00mm) |
| Operating Temperature | -25°C ~ 105°C |
| Surface Mount Land Size | - |
| Ripple Current @ Low Frequency | 1.1 A @ 120 Hz |
| Ripple Current @ High Frequency | 1.573 A @ 50 kHz |
| ESR (Equivalent Series Resistance) | - |