
Chemi-Con
Product No:
EKMQ401VSN331MR35S
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Description:
CAP ALUM 330UF 20% 400V SNAP
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
5.2915
5.2915
10
4.75855
47.5855
50
4.12376
206.188
100
3.59518
359.518
500
2.960713
1480.3565
1000
2.749234
2749.234
2500
2.696366
6740.915
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Chemi-Con |
| Series | KMQ |
| Package | Bulk |
| Ratings | - |
| Tolerance | ±20% |
| Capacitance | 330 µF |
| Applications | General Purpose |
| Lead Spacing | 0.394" (10.00mm) |
| Polarization | Polar |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | Radial, Can - Snap-In |
| Product Status | Active |
| Voltage - Rated | 400 V |
| Lifetime @ Temp. | 2000 Hrs @ 105°C |
| Size / Dimension | 1.181" Dia (30.00mm) |
| Height - Seated (Max) | 1.457" (37.00mm) |
| Operating Temperature | -25°C ~ 105°C |
| Surface Mount Land Size | - |
| Ripple Current @ Low Frequency | 1.44 A @ 120 Hz |
| Ripple Current @ High Frequency | 2.0592 A @ 50 kHz |
| ESR (Equivalent Series Resistance) | - |