
Chemi-Con
Product No:
EKMQ401VSN391MQ50S
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Description:
CAP ALUM 390UF 20% 400V SNAP
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
5.6335
5.6335
10
5.07205
50.7205
50
4.39603
219.8015
100
3.832395
383.2395
500
3.15609
1578.045
1000
2.930655
2930.655
2500
2.874301
7185.7525
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Chemi-Con |
| Series | KMQ |
| Package | Bulk |
| Ratings | - |
| Tolerance | ±20% |
| Capacitance | 390 µF |
| Applications | General Purpose |
| Lead Spacing | 0.394" (10.00mm) |
| Polarization | Polar |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | Radial, Can - Snap-In |
| Product Status | Active |
| Voltage - Rated | 400 V |
| Lifetime @ Temp. | 2000 Hrs @ 105°C |
| Size / Dimension | 1.000" Dia (25.40mm) |
| Height - Seated (Max) | 2.047" (52.00mm) |
| Operating Temperature | -25°C ~ 105°C |
| Surface Mount Land Size | - |
| Ripple Current @ Low Frequency | 1.55 A @ 120 Hz |
| Ripple Current @ High Frequency | 2.2165 A @ 50 kHz |
| ESR (Equivalent Series Resistance) | - |