
Chemi-Con
Product No:
EKMQ401VSN471MA35S
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Description:
CAP ALUM 470UF 20% 400V SNAP
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
6.2035
6.2035
10
5.5176
55.176
50
4.82809
241.4045
100
4.41427
441.427
500
3.793483
1896.7415
1000
3.517594
3517.594
2500
3.448614
8621.535
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Chemi-Con |
| Series | KMQ |
| Package | Bulk |
| Ratings | - |
| Tolerance | ±20% |
| Capacitance | 470 µF |
| Applications | General Purpose |
| Lead Spacing | 0.394" (10.00mm) |
| Polarization | Polar |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | Radial, Can - Snap-In |
| Product Status | Active |
| Voltage - Rated | 400 V |
| Lifetime @ Temp. | 2000 Hrs @ 105°C |
| Size / Dimension | 1.378" Dia (35.00mm) |
| Height - Seated (Max) | 1.457" (37.00mm) |
| Operating Temperature | -25°C ~ 105°C |
| Surface Mount Land Size | - |
| Ripple Current @ Low Frequency | 1.68 A @ 120 Hz |
| Ripple Current @ High Frequency | 2.4024 A @ 50 kHz |
| ESR (Equivalent Series Resistance) | - |