EKMQ401VSN471MA35S
Chemi-Con
Product No:
EKMQ401VSN471MA35S
Manufacturer:
Chemi-Con
Description:
CAP ALUM 470UF 20% 400V SNAP
Quantity:
Delivery:
Payment:
In Stock : 2377
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
  • 1
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
User Guide
Mfr Chemi-Con
Series KMQ
Package Bulk
Ratings -
Tolerance ±20%
Capacitance 470 µF
Applications General Purpose
Lead Spacing 0.394" (10.00mm)
Polarization Polar
Mounting Type Through Hole
Package / Case Radial, Can - Snap-In
Product Status Active
Voltage - Rated 400 V
Lifetime @ Temp. 2000 Hrs @ 105°C
Size / Dimension 1.378" Dia (35.00mm)
Height - Seated (Max) 1.457" (37.00mm)
Operating Temperature -25°C ~ 105°C
Surface Mount Land Size -
Ripple Current @ Low Frequency 1.68 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency 2.4024 A @ 50 kHz