
Chemi-Con
Product No:
EKMQ401VSN561MR50S
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Description:
CAP ALUM 560UF 20% 400V SNAP
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
6.764
6.764
10
6.0116
60.116
50
5.26015
263.0075
100
4.80928
480.928
500
4.132975
2066.4875
1000
3.832395
3832.395
2500
3.75725
9393.125
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Chemi-Con |
| Series | KMQ |
| Package | Bulk |
| Ratings | - |
| Tolerance | ±20% |
| Capacitance | 560 µF |
| Applications | General Purpose |
| Lead Spacing | 0.394" (10.00mm) |
| Polarization | Polar |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | Radial, Can - Snap-In |
| Product Status | Active |
| Voltage - Rated | 400 V |
| Lifetime @ Temp. | 2000 Hrs @ 105°C |
| Size / Dimension | 1.181" Dia (30.00mm) |
| Height - Seated (Max) | 2.047" (52.00mm) |
| Operating Temperature | -25°C ~ 105°C |
| Surface Mount Land Size | - |
| Ripple Current @ Low Frequency | 1.9 A @ 120 Hz |
| Ripple Current @ High Frequency | 2.717 A @ 50 kHz |
| ESR (Equivalent Series Resistance) | - |