EKMQ401VSN561MR50S
Chemi-Con
Product No:
EKMQ401VSN561MR50S
Description:
CAP ALUM 560UF 20% 400V SNAP
Quantity:
Delivery:
Payment:
In Stock : 220
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
  • 1
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
Ratings -
Tolerance ±20%
Capacitance 560 µF
Applications General Purpose
Lead Spacing 0.394" (10.00mm)
Product Status Active
Voltage - Rated 400 V
Lifetime @ Temp. 2000 Hrs @ 105°C
Size / Dimension 1.181" Dia (30.00mm)
Height - Seated (Max) 2.047" (52.00mm)
Operating Temperature -25°C ~ 105°C
Surface Mount Land Size -
Ripple Current @ Low Frequency 1.9 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency 2.717 A @ 50 kHz