EKMQ421VSN221MA25S
Chemi-Con
Product No:
EKMQ421VSN221MA25S
Description:
CAP ALUM 220UF 20% 420V SNAP
Ratings -
Tolerance ±20%
Capacitance 220 µF
Applications General Purpose
Lead Spacing 0.394" (10.00mm)
Product Status Active
Voltage - Rated 420 V
Lifetime @ Temp. 2000 Hrs @ 105°C
Size / Dimension 1.378" Dia (35.00mm)
Height - Seated (Max) 1.063" (27.00mm)
Operating Temperature -25°C ~ 105°C
Surface Mount Land Size -
Ripple Current @ Low Frequency 1.05 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency 1.5015 A @ 50 kHz