
Chemi-Con
Product No:
EKMQ451VSN471MA45S
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Description:
CAP ALUM 470UF 20% 450V SNAP
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
6.365
6.365
10
5.73135
57.3135
50
4.96755
248.3775
100
4.330575
433.0575
500
3.566376
1783.188
1000
3.311643
3311.643
2500
3.247955
8119.8875
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Chemi-Con |
| Series | KMQ |
| Package | Bulk |
| Ratings | - |
| Tolerance | ±20% |
| Capacitance | 470 µF |
| Applications | General Purpose |
| Lead Spacing | 0.394" (10.00mm) |
| Polarization | Polar |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | Radial, Can - Snap-In |
| Product Status | Active |
| Voltage - Rated | 450 V |
| Lifetime @ Temp. | 2000 Hrs @ 105°C |
| Size / Dimension | 1.378" Dia (35.00mm) |
| Height - Seated (Max) | 1.850" (47.00mm) |
| Operating Temperature | -25°C ~ 105°C |
| Surface Mount Land Size | - |
| Ripple Current @ Low Frequency | 1.74 A @ 120 Hz |
| Ripple Current @ High Frequency | 2.4882 A @ 50 kHz |
| ESR (Equivalent Series Resistance) | - |