
Chemi-Con
Product No:
EKMQ500ELL470MF11D
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Description:
CAP ALUM 47UF 20% 50V RADIAL
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
0.5415
0.5415
10
0.38285
3.8285
50
0.28956
14.478
100
0.25213
25.213
500
0.186789
93.3945
1000
0.158774
158.774
2500
0.149435
373.5875
5000
0.140087
700.435
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Chemi-Con |
| Series | KMQ |
| Package | Bulk |
| Ratings | - |
| Tolerance | ±20% |
| Capacitance | 47 µF |
| Applications | General Purpose |
| Lead Spacing | 0.098" (2.50mm) |
| Polarization | Polar |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | Radial, Can |
| Product Status | Active |
| Voltage - Rated | 50 V |
| Lifetime @ Temp. | 1000 Hrs @ 105°C |
| Size / Dimension | 0.248" Dia (6.30mm) |
| Height - Seated (Max) | 0.492" (12.50mm) |
| Operating Temperature | -55°C ~ 105°C |
| Surface Mount Land Size | - |
| Ripple Current @ Low Frequency | 115 mA @ 120 Hz |
| Ripple Current @ High Frequency | 207 mA @ 100 kHz |
| ESR (Equivalent Series Resistance) | - |