EKMQ500VSN222MP25S
Chemi-Con
Product No:
EKMQ500VSN222MP25S
Description:
CAP ALUM 2200UF 20% 50V SNAP
User Guide
Mfr Chemi-Con
Series KMQ
Package Bulk
Ratings -
Tolerance ±20%
Capacitance 2200 µF
Applications General Purpose
Lead Spacing 0.394" (10.00mm)
Polarization Polar
Mounting Type Through Hole
Package / Case Radial, Can - Snap-In
Product Status Active
Voltage - Rated 50 V
Lifetime @ Temp. 2000 Hrs @ 105°C
Size / Dimension 0.866" Dia (22.00mm)
Height - Seated (Max) 1.063" (27.00mm)
Operating Temperature -40°C ~ 105°C