
Chemi-Con
Product No:
EKMR201VSN222MR50S
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Description:
CAP ALUM 2200UF 20% 200V SNAP
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
6.232
6.232
10
5.53945
55.3945
50
4.8469
242.345
100
4.43137
443.137
500
3.808246
1904.123
1000
3.531283
3531.283
2500
3.462038
8655.095
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Chemi-Con |
| Series | KMR |
| Package | Bulk |
| Ratings | - |
| Tolerance | ±20% |
| Capacitance | 2200 µF |
| Applications | General Purpose |
| Lead Spacing | 0.394" (10.00mm) |
| Polarization | Polar |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | Radial, Can - Snap-In |
| Product Status | Active |
| Voltage - Rated | 200 V |
| Lifetime @ Temp. | 2000 Hrs @ 105°C |
| Size / Dimension | 1.181" Dia (30.00mm) |
| Height - Seated (Max) | 2.047" (52.00mm) |
| Operating Temperature | -25°C ~ 105°C |
| Surface Mount Land Size | - |
| Ripple Current @ Low Frequency | 3.31 A @ 120 Hz |
| Ripple Current @ High Frequency | 4.965 A @ 50 kHz |
| ESR (Equivalent Series Resistance) | - |