EKMS201VSN122MQ50S
Chemi-Con
Product No:
EKMS201VSN122MQ50S
Description:
CAP ALUM 1200UF 20% 200V SNAP
User Guide
Mfr Chemi-Con
Series KMS
Package Bulk
Ratings -
Tolerance ±20%
Capacitance 1200 µF
Applications General Purpose
Lead Spacing 0.394" (10.00mm)
Polarization Polar
Mounting Type Through Hole
Package / Case Radial, Can - Snap-In
Product Status Active
Voltage - Rated 200 V
Lifetime @ Temp. 3000 Hrs @ 105°C
Size / Dimension 1.000" Dia (25.40mm)
Height - Seated (Max) 2.067" (52.50mm)
Operating Temperature -25°C ~ 105°C
Surface Mount Land Size -
Ripple Current @ Low Frequency 2.78 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency 4.17 A @ 50 kHz