EKMS401VSN181MP35S
Chemi-Con
Product No:
EKMS401VSN181MP35S
Description:
CAP ALUM 180UF 20% 400V SNAP
User Guide
Mfr Chemi-Con
Series KMS
Package Bulk
Ratings -
Tolerance ±20%
Capacitance 180 µF
Applications General Purpose
Lead Spacing 0.394" (10.00mm)
Polarization Polar
Mounting Type Through Hole
Package / Case Radial, Can - Snap-In
Product Status Active
Voltage - Rated 400 V
Lifetime @ Temp. 3000 Hrs @ 105°C
Size / Dimension 0.866" Dia (22.00mm)
Height - Seated (Max) 1.476" (37.50mm)
Operating Temperature -25°C ~ 105°C
Surface Mount Land Size -
Ripple Current @ Low Frequency 1.02 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency 1.4586 A @ 50 kHz