EKMT421VSN181MP40S
Chemi-Con
Product No:
EKMT421VSN181MP40S
Manufacturer:
Chemi-Con
Description:
CAP ALUM 180UF 20% 420V SNAP
User Guide
Mfr Chemi-Con
Series KMT
Package Bulk
Ratings -
Tolerance ±20%
Capacitance 180 µF
Applications General Purpose
Lead Spacing 0.394" (10.00mm)
Polarization Polar
Mounting Type Through Hole
Package / Case Radial, Can - Snap-In
Product Status Active
Voltage - Rated 420 V
Lifetime @ Temp. 3000 Hrs @ 105°C
Size / Dimension 0.866" Dia (22.00mm)
Height - Seated (Max) 1.673" (42.50mm)
Operating Temperature -25°C ~ 105°C
Surface Mount Land Size -
Ripple Current @ Low Frequency 1.34 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency 1.9162 A @ 50 kHz