EKMT421VSN331MA30S
Chemi-Con
Product No:
EKMT421VSN331MA30S
Description:
CAP ALUM 330UF 20% 420V SNAP
Ratings -
Tolerance ±20%
Capacitance 330 µF
Applications General Purpose
Lead Spacing 0.394" (10.00mm)
Product Status Active
Voltage - Rated 420 V
Lifetime @ Temp. 3000 Hrs @ 105°C
Size / Dimension 1.378" Dia (35.00mm)
Height - Seated (Max) 1.240" (31.50mm)
Operating Temperature -25°C ~ 105°C
Surface Mount Land Size -
Ripple Current @ Low Frequency 2.05 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency 2.9315 A @ 50 kHz