EKMT451VSN121MP35S
Chemi-Con
Product No:
EKMT451VSN121MP35S
Description:
CAP ALUM 120UF 20% 450V SNAP
Ratings -
Tolerance ±20%
Capacitance 120 µF
Applications General Purpose
Lead Spacing 0.394" (10.00mm)
Product Status Active
Voltage - Rated 450 V
Lifetime @ Temp. 3000 Hrs @ 105°C
Size / Dimension 0.866" Dia (22.00mm)
Height - Seated (Max) 1.476" (37.50mm)
Operating Temperature -25°C ~ 105°C
Surface Mount Land Size -
Ripple Current @ Low Frequency 1.08 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency 1.5444 A @ 50 kHz