EKMT451VSN221MQ45S
Chemi-Con
Product No:
EKMT451VSN221MQ45S
Description:
CAP ALUM 220UF 20% 450V SNAP
Ratings -
Tolerance ±20%
Capacitance 220 µF
Applications General Purpose
Lead Spacing 0.394" (10.00mm)
Product Status Active
Voltage - Rated 450 V
Lifetime @ Temp. 3000 Hrs @ 105°C
Size / Dimension 1.000" Dia (25.40mm)
Height - Seated (Max) 1.870" (47.50mm)
Operating Temperature -25°C ~ 105°C
Surface Mount Land Size -
Ripple Current @ Low Frequency 1.55 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency 2.2165 A @ 50 kHz