EKRG350ETC101MH09D
Chemi-Con
Product No:
EKRG350ETC101MH09D
Manufacturer:
Chemi-Con
Description:
CAP ALUM 100UF 20% 35V RADIAL
User Guide
Mfr Chemi-Con
Series KRG
Package Tape & Reel (TR)
Ratings -
Tolerance ±20%
Capacitance 100 µF
Applications General Purpose
Lead Spacing -
Polarization Polar
Mounting Type Through Hole
Package / Case Radial, Can
Product Status Active
Voltage - Rated 35 V
Lifetime @ Temp. 1000 Hrs @ 105°C
Size / Dimension 0.709" Dia (18.00mm)
Height - Seated (Max) 0.669" (17.00mm)
Operating Temperature -55°C ~ 105°C
Surface Mount Land Size -
Ripple Current @ Low Frequency 155 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency 232.5 mA @ 100 kHz