EKRG500ELL1R0MD07D
Chemi-Con
Product No:
EKRG500ELL1R0MD07D
Description:
CAP ALUM 1UF 20% 50V RADIAL
Series KRG
Package Bulk
Ratings -
Tolerance ±20%
Capacitance 1 µF
Applications General Purpose
Lead Spacing 0.059" (1.50mm)
Product Status Obsolete
Voltage - Rated 50 V
Lifetime @ Temp. 1000 Hrs @ 105°C
Size / Dimension 0.157" Dia (4.00mm)
Height - Seated (Max) 0.315" (8.00mm)
Operating Temperature -55°C ~ 105°C
Surface Mount Land Size -
Ripple Current @ Low Frequency 10 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency 25 mA @ 100 kHz