EKRG500ETD220MF07D
Chemi-Con
Product No:
EKRG500ETD220MF07D
Description:
CAP ALUM 22UF 20% 50V RADIAL
Series KRG
Package Tape & Box (TB)
Ratings -
Tolerance ±20%
Capacitance 22 µF
Applications General Purpose
Lead Spacing 0.098" (2.50mm)
Product Status Obsolete
Voltage - Rated 50 V
Lifetime @ Temp. 1000 Hrs @ 105°C
Size / Dimension 0.248" Dia (6.30mm)
Height - Seated (Max) 0.315" (8.00mm)
Operating Temperature -55°C ~ 105°C
Surface Mount Land Size -
Ripple Current @ Low Frequency 57 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency 102.6 mA @ 100 kHz