
Chemi-Con
Product No:
EKWA401ELL101MLN3S
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Description:
CAP ALUM 100UF 20% 400V RAD TH
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
2.5935
2.5935
10
2.0995
20.995
50
1.83217
91.6085
100
1.603125
160.3125
500
1.221434
610.717
1000
1.06875
1068.75
2500
1.030579
2576.4475
5000
0.992408
4962.04
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Chemi-Con |
| Series | KWA |
| Package | Bulk |
| Ratings | - |
| Tolerance | ±20% |
| Capacitance | 100 µF |
| Applications | General Purpose |
| Lead Spacing | 0.295" (7.50mm) |
| Polarization | Polar |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | Radial, Can |
| Product Status | Active |
| Voltage - Rated | 400 V |
| Lifetime @ Temp. | 5000 Hrs @ 105°C |
| Size / Dimension | 0.630" Dia (16.00mm) |
| Height - Seated (Max) | 1.312" (33.50mm) |
| Operating Temperature | -40°C ~ 105°C |
| Surface Mount Land Size | - |
| Ripple Current @ Low Frequency | 710 mA @ 120 Hz |
| Ripple Current @ High Frequency | 1.065 A @ 100 kHz |
| ESR (Equivalent Series Resistance) | - |