
Chemi-Con
Product No:
EKWA401ELL330MJ30S
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Description:
CAP ALUM 33UF 20% 400V RADIAL TH
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
1.3585
1.3585
10
1.0735
10.735
50
0.93024
46.512
100
0.80503
80.503
500
0.608266
304.133
1000
0.536712
536.712
2500
0.500935
1252.3375
5000
0.483037
2415.185
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Chemi-Con |
| Series | KWA |
| Package | Bulk |
| Ratings | - |
| Tolerance | ±20% |
| Capacitance | 33 µF |
| Applications | General Purpose |
| Lead Spacing | 0.197" (5.00mm) |
| Polarization | Polar |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | Radial, Can |
| Product Status | Active |
| Voltage - Rated | 400 V |
| Lifetime @ Temp. | 5000 Hrs @ 105°C |
| Size / Dimension | 0.394" Dia (10.00mm) |
| Height - Seated (Max) | 1.260" (32.00mm) |
| Operating Temperature | -40°C ~ 105°C |
| Surface Mount Land Size | - |
| Ripple Current @ Low Frequency | 320 mA @ 120 Hz |
| Ripple Current @ High Frequency | 576 mA @ 100 kHz |
| ESR (Equivalent Series Resistance) | - |