
Chemi-Con
Product No:
EKWA401ELL680MK35S
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Description:
CAP ALUM 68UF 20% 400V RADIAL TH
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
1.919
1.919
10
1.55135
15.5135
50
1.35394
67.697
100
1.184745
118.4745
500
0.902652
451.326
1000
0.78982
789.82
2500
0.761615
1904.0375
5000
0.7334
3667
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Chemi-Con |
| Series | KWA |
| Package | Bulk |
| Ratings | - |
| Tolerance | ±20% |
| Capacitance | 68 µF |
| Applications | General Purpose |
| Lead Spacing | 0.197" (5.00mm) |
| Polarization | Polar |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | Radial, Can |
| Product Status | Active |
| Voltage - Rated | 400 V |
| Lifetime @ Temp. | 5000 Hrs @ 105°C |
| Size / Dimension | 0.492" Dia (12.50mm) |
| Height - Seated (Max) | 1.457" (37.00mm) |
| Operating Temperature | -40°C ~ 105°C |
| Surface Mount Land Size | - |
| Ripple Current @ Low Frequency | 530 mA @ 120 Hz |
| Ripple Current @ High Frequency | 954 mA @ 100 kHz |
| ESR (Equivalent Series Resistance) | - |