
Chemi-Con
Product No:
EKWA421ELL470MJ40S
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Description:
CAP ALUM 47UF 20% 420V RADIAL TH
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
1.9
1.9
10
1.50385
15.0385
50
1.30302
65.151
100
1.127555
112.7555
500
0.851922
425.961
1000
0.751697
751.697
2500
0.701584
1753.96
5000
0.676533
3382.665
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Chemi-Con |
| Series | KWA |
| Package | Bulk |
| Ratings | - |
| Tolerance | ±20% |
| Capacitance | 47 µF |
| Applications | General Purpose |
| Lead Spacing | 0.197" (5.00mm) |
| Polarization | Polar |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | Radial, Can |
| Product Status | Active |
| Voltage - Rated | 420 V |
| Lifetime @ Temp. | 5000 Hrs @ 105°C |
| Size / Dimension | 0.394" Dia (10.00mm) |
| Height - Seated (Max) | 1.654" (42.00mm) |
| Operating Temperature | -40°C ~ 105°C |
| Surface Mount Land Size | - |
| Ripple Current @ Low Frequency | 420 mA @ 120 Hz |
| Ripple Current @ High Frequency | 756 mA @ 100 kHz |
| ESR (Equivalent Series Resistance) | - |