
Chemi-Con
Product No:
EKWA421ELL560MJ50S
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Description:
CAP ALUM 56UF 20% 420V RADIAL TH
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
2.071
2.071
10
1.672
16.72
50
1.45882
72.941
100
1.276515
127.6515
500
0.972591
486.2955
1000
0.85101
851.01
2500
0.82062
2051.55
5000
0.790229
3951.145
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Chemi-Con |
| Series | KWA |
| Package | Bulk |
| Ratings | - |
| Tolerance | ±20% |
| Capacitance | 56 µF |
| Applications | General Purpose |
| Lead Spacing | 0.197" (5.00mm) |
| Polarization | Polar |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | Radial, Can |
| Product Status | Active |
| Voltage - Rated | 420 V |
| Lifetime @ Temp. | 5000 Hrs @ 105°C |
| Size / Dimension | 0.394" Dia (10.00mm) |
| Height - Seated (Max) | 2.047" (52.00mm) |
| Operating Temperature | -40°C ~ 105°C |
| Surface Mount Land Size | - |
| Ripple Current @ Low Frequency | 500 mA @ 120 Hz |
| Ripple Current @ High Frequency | 900 mA @ 100 kHz |
| ESR (Equivalent Series Resistance) | - |