EKWA421ELL560MJ50S
Chemi-Con
Product No:
EKWA421ELL560MJ50S
Description:
CAP ALUM 56UF 20% 420V RADIAL TH
Payment:
In Stock : 1000
Ratings -
Tolerance ±20%
Capacitance 56 µF
Applications General Purpose
Lead Spacing 0.197" (5.00mm)
Product Status Active
Voltage - Rated 420 V
Lifetime @ Temp. 5000 Hrs @ 105°C
Size / Dimension 0.394" Dia (10.00mm)
Height - Seated (Max) 2.047" (52.00mm)
Operating Temperature -40°C ~ 105°C
Surface Mount Land Size -
Ripple Current @ Low Frequency 500 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency 900 mA @ 100 kHz