
Chemi-Con
Product No:
EKWA421ELL820MK40S
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Description:
CAP ALUM 82UF 20% 420V RADIAL TH
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
2.451
2.451
10
1.98455
19.8455
50
1.73204
86.602
100
1.51563
151.563
500
1.154744
577.372
1000
1.010401
1010.401
2500
0.97432
2435.8
5000
0.93823
4691.15
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Chemi-Con |
| Series | KWA |
| Package | Bulk |
| Ratings | - |
| Tolerance | ±20% |
| Capacitance | 82 µF |
| Applications | General Purpose |
| Lead Spacing | 0.197" (5.00mm) |
| Polarization | Polar |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | Radial, Can |
| Product Status | Active |
| Voltage - Rated | 420 V |
| Lifetime @ Temp. | 5000 Hrs @ 105°C |
| Size / Dimension | 0.492" Dia (12.50mm) |
| Height - Seated (Max) | 1.654" (42.00mm) |
| Operating Temperature | -40°C ~ 105°C |
| Surface Mount Land Size | - |
| Ripple Current @ Low Frequency | 610 mA @ 120 Hz |
| Ripple Current @ High Frequency | 1.098 A @ 100 kHz |
| ESR (Equivalent Series Resistance) | - |