EKWA421ELL820MK40S
Chemi-Con
Product No:
EKWA421ELL820MK40S
Manufacturer:
Chemi-Con
Description:
CAP ALUM 82UF 20% 420V RADIAL TH
Quantity:
Delivery:
Payment:
In Stock : 800
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
  • 1
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
User Guide
Mfr Chemi-Con
Series KWA
Package Bulk
Ratings -
Tolerance ±20%
Capacitance 82 µF
Applications General Purpose
Lead Spacing 0.197" (5.00mm)
Polarization Polar
Mounting Type Through Hole
Package / Case Radial, Can
Product Status Active
Voltage - Rated 420 V
Lifetime @ Temp. 5000 Hrs @ 105°C
Size / Dimension 0.492" Dia (12.50mm)
Height - Seated (Max) 1.654" (42.00mm)
Operating Temperature -40°C ~ 105°C
Surface Mount Land Size -
Ripple Current @ Low Frequency 610 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency 1.098 A @ 100 kHz