
Chemi-Con
Product No:
EKWA451ELL101MU45S
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Description:
CAP ALUM 100UF 20% 450V RAD TH
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
3.3345
3.3345
10
2.6999
26.999
50
2.35657
117.8285
100
2.06207
206.207
500
1.57111
785.555
1000
1.374716
1374.716
2500
1.32562
3314.05
5000
1.276524
6382.62
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Chemi-Con |
| Series | KWA |
| Package | Bulk |
| Ratings | - |
| Tolerance | ±20% |
| Capacitance | 100 µF |
| Applications | General Purpose |
| Lead Spacing | 0.295" (7.50mm) |
| Polarization | Polar |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | Radial, Can |
| Product Status | Active |
| Voltage - Rated | 450 V |
| Lifetime @ Temp. | 5000 Hrs @ 105°C |
| Size / Dimension | 0.571" Dia (14.50mm) |
| Height - Seated (Max) | 1.850" (47.00mm) |
| Operating Temperature | -40°C ~ 105°C |
| Surface Mount Land Size | - |
| Ripple Current @ Low Frequency | 720 mA @ 120 Hz |
| Ripple Current @ High Frequency | 1.08 A @ 100 kHz |
| ESR (Equivalent Series Resistance) | - |