EKWA451ELL101MU45S
Chemi-Con
Product No:
EKWA451ELL101MU45S
Description:
CAP ALUM 100UF 20% 450V RAD TH
Payment:
In Stock : 686
Ratings -
Tolerance ±20%
Capacitance 100 µF
Applications General Purpose
Lead Spacing 0.295" (7.50mm)
Product Status Active
Voltage - Rated 450 V
Lifetime @ Temp. 5000 Hrs @ 105°C
Size / Dimension 0.571" Dia (14.50mm)
Height - Seated (Max) 1.850" (47.00mm)
Operating Temperature -40°C ~ 105°C
Surface Mount Land Size -
Ripple Current @ Low Frequency 720 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency 1.08 A @ 100 kHz