EKWA451ELL330MJ35S
Chemi-Con
Product No:
EKWA451ELL330MJ35S
Manufacturer:
Chemi-Con
Description:
CAP ALUM 33UF 20% 450V RADIAL TH
User Guide
Mfr Chemi-Con
Series KWA
Package Bulk
Ratings -
Tolerance ±20%
Capacitance 33 µF
Applications General Purpose
Lead Spacing 0.197" (5.00mm)
Polarization Polar
Mounting Type Through Hole
Package / Case Radial, Can
Product Status Active
Voltage - Rated 450 V
Lifetime @ Temp. 5000 Hrs @ 105°C
Size / Dimension 0.394" Dia (10.00mm)
Height - Seated (Max) 1.457" (37.00mm)
Operating Temperature -40°C ~ 105°C
Surface Mount Land Size -
Ripple Current @ Low Frequency 340 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency 612 mA @ 100 kHz