EKWA451ELL390MJ40S
Chemi-Con
Product No:
EKWA451ELL390MJ40S
Description:
CAP ALUM 39UF 20% 450V RADIAL TH
Payment:
In Stock : 1998
Ratings -
Tolerance ±20%
Capacitance 39 µF
Applications General Purpose
Lead Spacing 0.197" (5.00mm)
Product Status Active
Voltage - Rated 450 V
Lifetime @ Temp. 5000 Hrs @ 105°C
Size / Dimension 0.394" Dia (10.00mm)
Height - Seated (Max) 1.654" (42.00mm)
Operating Temperature -40°C ~ 105°C
Surface Mount Land Size -
Ripple Current @ Low Frequency 380 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency 684 mA @ 100 kHz